Zakład Higieny Weterynaryjnej w Krośnie posiada wdrożony system informatyczny CELAB -LIMS.

Jest to komputerowy system obsługi laboratorium realizujący zadania związane z rejestracją próbek, gromadzeniem i przetwarzaniem wyników badań laboratoryjnych (w tym również przekazywaniem wyników do bazy centralnej).

Ogólny Opis Systemu

1.    System informatyczny

Zaprojektowany system CELAB w naturalny sposób dzieli się na trzy części - pakiety modułów.
Oprogramowanie Centralnej Bazy Danych (CBD):
- centralna baza danych (CBD) tworząca repozytorium (zbiór) wyników badań laboratoryjnych zebranych z poszczególnych laboratoriów
Zakładów Higieny Weterynaryjnej (ZHW)
- moduł zbierający wyniki badań i zarządzający CBD,
- aplikacja internetowa umożliwiająca uprawnionym użytkownikom dostęp do zasobów CBD.
Oprogramowanie Obsługi Laboratorium (LIMS):
- moduły obsługi laboratoriów ZHW i zbierające wyniki badań laboratoryjnych w lokalnych bazach danych,
- moduły wspomagające obsługę pracy laboratoriów,
- moduł rejestracji prób pobranych w terenie.
System narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie bezpieczeństwem danych


 

2.    Przeznaczenie, cel wdrożenia systemu

System komputerowy FINN 8 SQL CELAB został zaprojektowany w celu usprawnienia pracy weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych poprzez stworzenie kompleksowego i zintegrowanego systemu gromadzącego i przetwarzającego dane laboratoryjne. System CELAB ma za zadanie zapewnienie pełnej i efektywnej kontroli nad funkcjonowaniem ogólnopolskiej inspekcji weterynaryjnej, dostarczenie rzetelnych informacji statystycznych na temat badań prowadzonych w laboratoriach oraz udostępnianie danych dotyczących wyników dla uprawnionych organów, instytucji i jednostek badawczych.
Oprogramowanie jest pakietem składającym się z modułów służących do gromadzenia, przetwarzania i przechowywania informacji o badaniach laboratoryjnych. Pakiet umożliwia rejestrację i kontrolę badań. Stworzenie jednolitego oraz wspólnego archiwum badań laboratoryjnych, dokumentów daje możliwość prowadzenia efektywnego i wszechstronnego nadzoru nad zgromadzonymi, przetwarzanymi i udostępnianymi danymi.
Oprogramowanie tworzy zintegrowany system informatyczny, integrujący codzienne zarządzanie laboratorium z zaplanowanymi działaniami organizacyjnymi, wymuszając w ten sposób uzyskiwanie wysokiej jakości działań ZHW zgodnie z ustaleniami i procedurami.

2.1.        Celem wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego CELAB jest:

·         usprawnienie pracy weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych oraz gromadzenie, przetwarzanie i publikacja danych o wynikach badań laboratoryjnych,

·         zapewnienie pełnej i efektywnej kontroli nad funkcjonowaniem inspekcji weterynaryjnej,

·         dostarczenie rzetelnych informacji statystycznych na temat badań prowadzonych w laboratoriach,

·         udostępnianie danych dotyczących wyników dla uprawnionych organów, instytucji i jednostek badawczych.

2.2.      Funkcjonalność systemu gwarantuje:

·           szybkie gromadzenie wyników badań,

·           kontrolę poprawności i spójności danych,

·           replikacje baz danych,

·           sprawny obieg informacji,

·           kontrolę jakości pracy,

·           bezpieczeństwo danych.

3.    Platforma

·           Systemy operacyjne stacji roboczych: Windows 95 / 98 / Me / NT / 2000 /XP oraz Linux Linux (tylko dla modułów w architekturze inter/intranetowej)

·           System sieciowy i serwera aplikacji: Linux, Windows.

·           Serwer bazy danych SQL: PostgreSQL 8.0.3
Do budowy systemu wykorzystano relacyjną bazę danych PostgreSQL oraz narzędzia programistyczne: Power Builder, Java, C++. Przyjęte rozwiązania oparte są o nowoczesne technologie i standardy: EJB, J2EE, LDAP, XML, XHTML. Interfejs graficzny jest zgodny z powszechnie znanym standardem Windows i Microsoft Office.
 

4.    Zgodność z przepisami

Oprogramowanie jest zgodne z aktualnie obowiązującym prawem. W szczególności zastosowanie ma Ustawa o podpisie elektronicznym i Ustawa o Ochronie Danych Osobowych. System jest zgodny z normą ISO 17799 i 17025. Spełnienia wymogi dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania i przechowywania danych, kompetencji i uprawnień dostępu do informacji wynikających z wymienionych wyżej przepisów.

5.    Technologia

Oprogramowanie tworzy spójny system informatyczny oparty o najnowszą technologię zrealizowaną przez dwie architektury:

·         inter/intranetową

·         klient-serwer

W systemie inter/intranetowym na serwerze posadowione jest oprogramowanie publikujące w inter/intranecie strony aplikacji. Użytkownicy systemu korzystają z jego funkcji za pośrednictwem przeglądarki internetowej zainstalowanej na dowolnym komputerze połączonym z inter/intranetem. Dzięki temu do klienta stacji roboczej trafiają jedynie funkcje aplikacji i wyniki przetwarzania zapytań do bazy danych. Gwarantuje to prostotę obsługi, swobodną skalowalność aplikacji oraz łatwość wprowadzania zmian w rozwijającym się systemie. Jednocześnie uzyskujemy dużą mobilność aplikacji między innymi poprzez obniżenie wymagań sprzętowych oraz kosztów związanych z zapewnieniem wydajności i bezpieczeństwa pracy. Zmniejszamy w ten sposób również koszty zakupu dodatkowych licencji (Linux i PostgreSQL są bezpłatne), wdrożenia i administrowania systemu.
Bezpieczeństwo przesyłanych danych zapewnia szyfrowane połączenie SSL pomiędzy komputerem klienta a serwerem.
Alternatywą tego rozwiązania jest technologia „grubego klienta” (klient-serwer) w której logika aplikacji znajduje się na komputerze klienta. Jest to rozwiązanie gwarantujące wyższą szybkość wprowadzanych danych (aplikacja działa lokalnie,
a z serwerem wymienia jedynie dane). Pociąga to za sobą jednak większe nakłady pracy związane z utrzymaniem i aktualizacją oprogramowania.

6.    Integracja

System CELAB współpracuje z innymi systemami informatycznymi już wdrożonymi bądź takimi, które dopiero będą wdrażane w jednostkach uczestniczących w projekcie. Integracja jest jednym z podstawowych czynników zapewniających spójność informacji, jest więc niewątpliwie czynnikiem niezwykle istotnym dla głównych celów niniejszego projektu.

Współpraca będzie realizowana na wielu poziomach i będzie dotyczyła wielu modułów oprogramowania CELAB. Podstawowym założeniem niniejszego projektu jest szerokie wykorzystanie formatu XML – formatu nowoczesnego i zapewniającego największą elastyczność.

6.1.      Wykorzystanie XML do importów i eksportów danych zapewni:

·      uniezależnienie się od konkretnych implementacji programowych,

·      możliwość pełnej kontroli wysyłanych informacji,

·      bezproblemową obsługę polskich znaków diaktrycznych w jednolitym kodowaniu (np. UTF),

·      współpracę z wieloma programami wykorzystującymi format XML,

·      możliwość łatwej modyfikacji i adaptacji formatu przesyłania danych przy wykorzystaniu transformacji XSLT,

·      możliwość kontroli podstawowej spójności informacji już na etapie pliku transmisyjnego (DTD, XML Schemat).

6.2.      Z systemem mogą współpracować następujące zewnętrzne aplikacje użytkowe:

·      Pakiet Microsoft Office (edytor Word, arkusz kalkulacyjny Excel),

·      Pakiet OpenOffice i StarOffice (edytor, arkusz kalkulacyjny),

·      Dedykowane aplikacje zewnętrzne działające w ZHW.

Powrót